Az alkoholfüggőség kialakulását gyakran igen nehéz észrevenni, mert az érintettnek sikerül lepleznie az egyre irányíthatatlanabb alkoholfogyasztási szokásait. Gyakran még az érintett sem ismeri fel, hogy függősége milyen stádiumban van. A barátoknak és a rokonoknak egy idő után feltűnik, hogy valami nincs rendjén, de gyakran nem avatkoznak be, hogy elkerüljék a kellemetlenségeket.
Számtalan esetben az érintettek vagy a családtagok sajnos csak akkor kérnek orvosi, vagy egyéb külső segítséget, amikor már a függőség nagyon súlyos, előrehaladott állapotban van – akkor is csak azért, mert az egészségkárosodás vagy az alkoholfogyasztással összefüggő események kényszerítették. Ez egyrészt annak köszönhető, hogy az alkoholfüggőséget még ma is erősen elítélik. Másrészt a gondolat, hogy egy életen át tartózkodni kell az alkoholtól, hirtelen túl ijesztő és reménytelenséget kelt az érintettekben.
Azonban a betegség korai szakaszában még nagy eséllyel és komolyabb károsodás nélkül ki lehet lépni. Manapság már nem az egész életen át tartó önmegtartóztatás az egyetlen terápiás cél, még akkor sem, ha ez a legoptimálisabb. A jelenlegi terápiás ajánlatok célja inkább az, hogy az önmegtartóztatás gondolatától megriadt érintetteket arra ösztönözzék, hogy szembesüljenek az alkoholfogyasztás problémájával.
Nem győzöm hangsúlyozni, hogy mennyire fontos az, hogy akik növekvő alkoholfogyasztást észlelnek önmagukon, azonnal kérjenek tanácsadást, akár telefonon is, mert megkímélhetik magukat egy egész életen át tartó önmegtartóztatástól, számos betegségtől és kellemetlenségtől. Az elején még könnyű visszafordulni!
Ugyanis az alkoholizmus egy alattomos, lassan kialakuló függőség, mert az agy csak bizonyos fokú ellenőrzést tart fenn az alkohollal kapcsolatos észlelés és viselkedés felett. Ám egy bizonyos idő után az érintett egyszer csak arra ébred, hogy már nem ura önmagának és nem tud meglenni alkohol nélkül. A jutalmazási rendszer ezután mindenhez kötődni fog, ami az alkohollal kapcsolatos, befolyásolja a szubjektív észlelést, és kíméletlenül kiszűri az összes olyan információt, melynek nincs köze az alkoholfogyasztáshoz.
Az alkoholfüggőség kezdeti stádiumára jellemző, hogy az érintettek gyakran gondolnak az alkoholra - például a nap végén. A fogyasztás növekedése, az alkoholfogyasztás miatti bűntudat, a teljesítmény csökkenése, az ingerlékenység és az érdeklődés elvesztése, melyek nem kapcsolhatók össze az alkoholfogyasztással, fontos jelek az érintettek számára. Bárki, aki ezen a ponton úgy dönt, hogy kezeli a problémát, jó eséllyel elkerülheti a függőséget, vagy kezelhetővé teheti a korai szakaszokat. Az érintettek megtanulhatják korlátozni az alkoholmennyiséget és kezelni azokat a helyzeteket, melyek az alkoholfüggőséghez vezettek.
Elsődleges lépés a tanácsadás és a saját problémák kezelése! A hozzáértő emberekkel folytatott bizalmas beszélgetés során konkrétan megtudhatják, hogy mely reális változtatási stratégiák és további intézkedések segítenek.
Az emberek alig beszélnek az alkoholfüggőségről, holott a mindennapi élet lényegében az alkoholfogyasztásra és egyéb függőségekre irányul. Vannak azonban olyan egészségügyi és pszichológiai kockázatok is az alkoholfüggőséggel kapcsolatban, melyeket sokan még mindig normálisnak tartanak, miközben bélyeget nyomnak még a legközelebbi családtagokra is.
Honnantól kezdve vagy alkoholista? Az alábbi teszt segít eldönteni, hogy hol tartasz. Minél több állítás igaz, annál valószínűbb, hogy túl sok alkoholt fogyasztasz, vagy már alkoholfüggő vagy!
- Gondoskodom arról, hogy mindig legyen itthon valamennyi alkohol.
- Reggel végig gondolom, hogy a nap folyamán lesz e lehetőségem alkoholt fogyasztani.
- Nem tudom pontosan megmondani, hogy mennyi alkoholt ittam mostanában.
- Előfordul, hogy egy felessel vagy egyéb alkohollal kezdem a napot, hogy kissé feldobjam a napot.
- Mindig találok okot arra, hogy igyak még egy pohárral.
- Amikor megpróbáltam bebizonyítani magamnak, hogy igenis hosszabb ideig el tudok lenni alkohol nélkül, nem sikerült.